Proč taky nejsem šťastný/á? Vánoce a jejich vliv na duševní zdraví

Kristýna Dvořáková
Kristýna Dvořáková 19. 12. 2022
Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Proč taky nejsem šťastný/á? Vánoce a jejich vliv na duševní zdraví
Image by Drazen Zigic on Freepik
  • Vánoce mohou pro duševní zdraví představovat opravdovou výzvu.
  • Statistiky uvádí, že až 38 % lidí pociťuje v období vánočních svátků vyšší míru stresu než jindy.
  • Každý by si měl uvědomit, že být na Vánoce šťastný není povinnost.

Vánoce jsou společností vnímány jako svátku klidu a pohody…co když vám ale při pomyšlení na ně naskakuje spíš husí kůže? Jestliže se tedy už od první adventní neděle užíráte myšlenkami, jestli je vůbec normální netěšit se na Vánoce, můžete se teď uklidnit – normální to je.

Jsou Vánoce skutečně svátky klidu a míru?

Bez debat je, že Vánoce jsou jedinečným obdobím. Tady ale veškerá fakta končí, protože váš stav se i v období těchto svátků odvíjí od vnějších událostí a vašeho celkového vnitřního “nastavení”. To znamená, že pokud vás zrovna trápí nějaká nemoc, ztratili jste někoho blízkého nebo jste ve finanční tísni, zářící stromeček pro vás zřejmě nebude univerzálním řešením všech problémů.

Podle statistik Americké psychologické asociace pociťuje okolo 38 % zdravých osob o Vánočních svátcích vyšší míru stresu než v jiné části roku. U lidí, kteří trpí duševním onemocněním, uvádí zhoršení stavu v průběhu Vánoc dokonce 64 %. Pokud tedy máte pocit, že vám Vánoce přerůstají přes hlavu, nejste v tom sami.

Co může o Vánocích ohrozit vaše duševní zdraví?

1. Vánoční přípravy

Každý rok je to vlastně stejné – v práci jakoby se všichni snažili dohnat nedohnatelné, perníky se musí napéct zavčas, aby stihly do Štědrého dne změknout, světýlka na stromek zase nesvítí a ta zaschlá poleva na stropě se musí bezpodmínečně odstranit, a ideálně i přemalovat… Do vašeho už tak nahuštěného programu se v období před Vánoci vkrádá spousta nových úkolů a není proto divu, že onen požehnaný sváteční klid vás tak nějak obešel.

2. Honba za dokonalostí

Možná i vy patříte mezi ty, co chtějí mít na Vánoce vše naprosto perfektní. Dvacet druhů cukroví, nejzářivější výzdoba na celé ulici a v celém bytě ani smítko prachu. A samozřejmě slavnostní večeře, 3x kapr, 5x řízek – 3 kuřecí a 2 vepřové, ale pozor, jeden jen napřírodno. A jedna porce vegetariánská. Perfekcionisté mají sklony k vyhoření zvýšené permanentně, pozor tedy na to, pokud se k tomu přidá právě vánoční šílenství. Nevěříte? Přečtěte si článek Perfekcionismus: jak škodí psychice, zdraví, i fyzickému výkonu?

3. Návštěvy příbuzných

Je krásné se po dlouhé době zase sejít se svými blízkými. Ano, pokud s nimi máte dobré vztahy. Jestliže vám tetička z druhého kolene každoročně otlouká o hlavu, že ona ve vašem věku měla doktorát, tři děti a 60 let praxe v oboru, je docela pochopitelné, že se vám pár dní před pravidelnou sváteční návštěvou začne svírat žaludek.

Introvertním jedincům může navíc způsobovat nepříjemné pocity už jen velký počet lidí v místnosti, aniž by vlastně kdokoliv z nich vůbec promluvil. Každý je zkrátka nastavený trochu jinak.

4. Nákupy dárků

Se stoupajícím věkem a životními zkušenostmi se z předních příček vánočních přání obyčejně vytrácí lego, panenky, plyšáci nebo elektronika a nahrazuje je “hlavně klid”. I přes tuto osobní (a často nevyhnutelnou) změnu ve vnímání Vánoc se však všichni stále snaží svým blízkým zajistit co nejvyšší možné množství dokonalých dárků, což je může dostat pod značný tlak z hlediska výběru i finančních možností.

5. Osamělost

Už samotné očekávání, že “o Vánocích by měl přece být každý šťastný” vytváří na jedince tlak, který se stupňuje poté, kdy člověk ztratil blízkou osobu, nevyšel mu vztah, nebo se třeba nepohodl s dobrým přítelem. I pokud si třeba za běžných okolností svou nezávislost a samostatnost užíváte, o svátečních dnech na vás může pocit osamělosti padnout jako těžká a kousavá deka.

Proč taky nejsem šťastný/á? Vánoce a jejich vliv na duševní zdraví

Jak si od nepříjemných pocitů během svátků pomoci ulevit?

1. Dovolte si zpomalit

Zkuste si pro začátek alespoň v mysli pohrávat s myšlenkou, že ani na Vánoce nemusí být všechno dokonalé, a pokud se těch pár dní volna budete muset zotavovat z vyhoření způsobeného předvánočními přípravami, ani si je vlastně pořádně nevychutnáte.

Vyberte si zkrátka pár druhů cukroví, které máte nejraději, a při pečení se nalaďte koledami a sklenkou vaječného koňaku (alkohol za normálních okolností samozřejmě nedoporučujeme). A že byste si raději v neděli pustili pohádku a cukroví si objednali? Proč ne – zařiďte se tak, aby tato možnost vyhovovala primárně vám.

2. Nalaďte se na vánoční atmosféru

Vánoční atmosféra je skutečně jedinečná, a přece jen si ji můžete užívat jen pár (tý)dnů v roce. Zkuste se tedy naplno zaměřit právě na světýlka, koledy, plápolající svíčky a vánoční výzdobu. V žádném případě se nesnažte o toxickou pozitivitu, která vám přikazuje milovat všechny a všechno kolem sebe – jistě mi však dáte za pravdu, že svírat v dlaních horký nápoj, poslouchat koledy a všude kolem sebe pozorovat jemná mihotající se světla, má něco do sebe.

3. Zaměstnejte ruce

Pokud nemáte na letošní Vánoce zrovna neomezený budget, nedaří se vám naladit se na ty pozitivní sváteční vlny a myšlenky vám neustále utíkají ke katastrofám, zkuste hlavu i ruce zaměstnat tvořivou činností. Na internetu najdete nespočet návodů na výrobu vánočních hvězd ze svačinových sáčků, girlandy z roliček od toaleťáku nebo třeba sváteční svícny ze samotvrdnoucí hmoty. Výrobky samozřejmě nemusí skončit jen u vás doma, ale také pod něčím stromečkem.

A pokud byste si poté na svém výtvoru raději “pošmákli”, upečte si třeba vánočku nebo nový druh cukroví. V našich receptech najdete mimo jiné inspiraci na špaldové perníčky, tvarohové Raffaelo kuličky, vanilkové rohlíčky nebo thumbprint cookies.

4. Nenuťte se do věcí, které jsou vám nepříjemné

Možná jsou pro vás Vánoce tak stresující i z toho důvodu, že svádíte neustálý vnitřní boj mezi tím, co byste dělat měli, a co dělat skutečně chcete. V tomto případě je velmi obtížné rozdávat obecné rady, zkuste si však vždy postavit na váhu to, kolik vám daná věc dává, a naopak bere. Dobré vztahy jsou samozřejmě i o dohodě a dělání kompromisů, avšak ve chvíli, kdy něco překračuje vaše hranice, je potřeba říct rezolutní “ne”. Pokud máte např. ze setkání se s příbuznými nevolnosti už několik dní dopředu, stojí zřejmě za zvážení, zda takovou návštěvu vůbec podnikat.

5. Promluvte si s blízkými nebo odborníkem

I když se to na první pohled může zdát snadné, někdy vám okolnosti nebo váš aktuální stav zkrátka neumožní, abyste si z nepříjemných pocitů pomohli sami. A jestli mají Vánoce skutečně něco symbolizovat, měla by to být chuť potěšit a pomoci druhým – neváhejte se proto se svým problémem obrátit na někoho blízkého, nebo se poraďte s odborníkem.

Duševní onemocnění totiž často nemocnému překrucuje skutečnou realitu, a i když se tak někomu zvenčí může zdát, že se vlastně nic neděje, uvnitř něčí hlavy se může odehrávat naprostá zkáza.

Co si z toho vzít?

Přestože jsou Vánoce vnímány jako svátky klidu, pro vaše duševní zdraví mohou být naopak výzvou. Nákup dárků, pečení cukroví, výzdoba a zvládání dalších běžných povinností vám může lehce přerůst přes hlavu, a protože “o Vánocích by měl být přece každý šťastný”, můžete se v té chvíli cítit ještě o to hůř.

Dovolte si proto zpomalit a soustředit se na více na své potřeby. Nehoňte se za dokonalostí, užívejte si vánoční atmosféru a pokud vám myšlenky neustále utíkají ke katastrofám, zkuste se zaměstnat tvůrčí činností. Zvažte také, zda je nutné vystavovat se některým nepříjemným situacím a neváhejte se obrátit na blízké nebo odborníka. Ať už se totiž letos před Vánoci cítíte jakkoliv, nejste v tom sami.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek