Proč taky nejsem šťastný/á? Vánoce a jejich vliv na duševní zdraví

Komentáře
Proč taky nejsem šťastný/á? Vánoce a jejich vliv na duševní zdraví
Image by Drazen Zigic on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Vánoce mohou pro duševní zdraví představovat opravdovou výzvu.
  • Statistiky uvádí, že až 38 % lidí pociťuje v období vánočních svátků vyšší míru stresu než jindy.
  • Každý by si měl uvědomit, že být na Vánoce šťastný není povinnost.

Vánoce jsou společností vnímány jako svátku klidu a pohody…co když vám ale při pomyšlení na ně naskakuje spíš husí kůže? Jestliže se tedy už od první adventní neděle užíráte myšlenkami, jestli je vůbec normální netěšit se na Vánoce, můžete se teď uklidnit – normální to je.

Jsou Vánoce skutečně svátky klidu a míru?

Bez debat je, že Vánoce jsou jedinečným obdobím. Tady ale veškerá fakta končí, protože váš stav se i v období těchto svátků odvíjí od vnějších událostí a vašeho celkového vnitřního “nastavení”. To znamená, že pokud vás zrovna trápí nějaká nemoc, ztratili jste někoho blízkého nebo jste ve finanční tísni, zářící stromeček pro vás zřejmě nebude univerzálním řešením všech problémů.

Podle statistik Americké psychologické asociace pociťuje okolo 38 % zdravých osob o Vánočních svátcích vyšší míru stresu než v jiné části roku. U lidí, kteří trpí duševním onemocněním, uvádí zhoršení stavu v průběhu Vánoc dokonce 64 %. Pokud tedy máte pocit, že vám Vánoce přerůstají přes hlavu, nejste v tom sami.

Co může o Vánocích ohrozit vaše duševní zdraví?

1. Vánoční přípravy

Každý rok je to vlastně stejné – v práci jakoby se všichni snažili dohnat nedohnatelné, perníky se musí napéct zavčas, aby stihly do Štědrého dne změknout, světýlka na stromek zase nesvítí a ta zaschlá poleva na stropě se musí bezpodmínečně odstranit, a ideálně i přemalovat… Do vašeho už tak nahuštěného programu se v období před Vánoci vkrádá spousta nových úkolů a není proto divu, že onen požehnaný sváteční klid vás tak nějak obešel.

2. Honba za dokonalostí

Možná i vy patříte mezi ty, co chtějí mít na Vánoce vše naprosto perfektní. Dvacet druhů cukroví, nejzářivější výzdoba na celé ulici a v celém bytě ani smítko prachu. A samozřejmě slavnostní večeře, 3x kapr, 5x řízek – 3 kuřecí a 2 vepřové, ale pozor, jeden jen napřírodno. A jedna porce vegetariánská. Perfekcionisté mají sklony k vyhoření zvýšené permanentně, pozor tedy na to, pokud se k tomu přidá právě vánoční šílenství. Nevěříte? Přečtěte si článek Perfekcionismus: jak škodí psychice, zdraví, i fyzickému výkonu?

3. Návštěvy příbuzných

Je krásné se po dlouhé době zase sejít se svými blízkými. Ano, pokud s nimi máte dobré vztahy. Jestliže vám tetička z druhého kolene každoročně otlouká o hlavu, že ona ve vašem věku měla doktorát, tři děti a 60 let praxe v oboru, je docela pochopitelné, že se vám pár dní před pravidelnou sváteční návštěvou začne svírat žaludek.

Introvertním jedincům může navíc způsobovat nepříjemné pocity už jen velký počet lidí v místnosti, aniž by vlastně kdokoliv z nich vůbec promluvil. Každý je zkrátka nastavený trochu jinak.

4. Nákupy dárků

Se stoupajícím věkem a životními zkušenostmi se z předních příček vánočních přání obyčejně vytrácí lego, panenky, plyšáci nebo elektronika a nahrazuje je “hlavně klid”. I přes tuto osobní (a často nevyhnutelnou) změnu ve vnímání Vánoc se však všichni stále snaží svým blízkým zajistit co nejvyšší možné množství dokonalých dárků, což je může dostat pod značný tlak z hlediska výběru i finančních možností.

5. Osamělost

Už samotné očekávání, že “o Vánocích by měl přece být každý šťastný” vytváří na jedince tlak, který se stupňuje poté, kdy člověk ztratil blízkou osobu, nevyšel mu vztah, nebo se třeba nepohodl s dobrým přítelem. I pokud si třeba za běžných okolností svou nezávislost a samostatnost užíváte, o svátečních dnech na vás může pocit osamělosti padnout jako těžká a kousavá deka.

Proč taky nejsem šťastný/á? Vánoce a jejich vliv na duševní zdraví

Jak si od nepříjemných pocitů během svátků pomoci ulevit?

1. Dovolte si zpomalit

Zkuste si pro začátek alespoň v mysli pohrávat s myšlenkou, že ani na Vánoce nemusí být všechno dokonalé, a pokud se těch pár dní volna budete muset zotavovat z vyhoření způsobeného předvánočními přípravami, ani si je vlastně pořádně nevychutnáte.

Vyberte si zkrátka pár druhů cukroví, které máte nejraději, a při pečení se nalaďte koledami a sklenkou vaječného koňaku (alkohol za normálních okolností samozřejmě nedoporučujeme). A že byste si raději v neděli pustili pohádku a cukroví si objednali? Proč ne – zařiďte se tak, aby tato možnost vyhovovala primárně vám.

2. Nalaďte se na vánoční atmosféru

Vánoční atmosféra je skutečně jedinečná, a přece jen si ji můžete užívat jen pár (tý)dnů v roce. Zkuste se tedy naplno zaměřit právě na světýlka, koledy, plápolající svíčky a vánoční výzdobu. V žádném případě se nesnažte o toxickou pozitivitu, která vám přikazuje milovat všechny a všechno kolem sebe – jistě mi však dáte za pravdu, že svírat v dlaních horký nápoj, poslouchat koledy a všude kolem sebe pozorovat jemná mihotající se světla, má něco do sebe.

3. Zaměstnejte ruce

Pokud nemáte na letošní Vánoce zrovna neomezený budget, nedaří se vám naladit se na ty pozitivní sváteční vlny a myšlenky vám neustále utíkají ke katastrofám, zkuste hlavu i ruce zaměstnat tvořivou činností. Na internetu najdete nespočet návodů na výrobu vánočních hvězd ze svačinových sáčků, girlandy z roliček od toaleťáku nebo třeba sváteční svícny ze samotvrdnoucí hmoty. Výrobky samozřejmě nemusí skončit jen u vás doma, ale také pod něčím stromečkem.

A pokud byste si poté na svém výtvoru raději “pošmákli”, upečte si třeba vánočku nebo nový druh cukroví. V našich receptech najdete mimo jiné inspiraci na špaldové perníčky, tvarohové Raffaelo kuličky, vanilkové rohlíčky nebo thumbprint cookies.

4. Nenuťte se do věcí, které jsou vám nepříjemné

Možná jsou pro vás Vánoce tak stresující i z toho důvodu, že svádíte neustálý vnitřní boj mezi tím, co byste dělat měli, a co dělat skutečně chcete. V tomto případě je velmi obtížné rozdávat obecné rady, zkuste si však vždy postavit na váhu to, kolik vám daná věc dává, a naopak bere. Dobré vztahy jsou samozřejmě i o dohodě a dělání kompromisů, avšak ve chvíli, kdy něco překračuje vaše hranice, je potřeba říct rezolutní “ne”. Pokud máte např. ze setkání se s příbuznými nevolnosti už několik dní dopředu, stojí zřejmě za zvážení, zda takovou návštěvu vůbec podnikat.

5. Promluvte si s blízkými nebo odborníkem

I když se to na první pohled může zdát snadné, někdy vám okolnosti nebo váš aktuální stav zkrátka neumožní, abyste si z nepříjemných pocitů pomohli sami. A jestli mají Vánoce skutečně něco symbolizovat, měla by to být chuť potěšit a pomoci druhým – neváhejte se proto se svým problémem obrátit na někoho blízkého, nebo se poraďte s odborníkem.

Duševní onemocnění totiž často nemocnému překrucuje skutečnou realitu, a i když se tak někomu zvenčí může zdát, že se vlastně nic neděje, uvnitř něčí hlavy se může odehrávat naprostá zkáza.

Co si z toho vzít?

Přestože jsou Vánoce vnímány jako svátky klidu, pro vaše duševní zdraví mohou být naopak výzvou. Nákup dárků, pečení cukroví, výzdoba a zvládání dalších běžných povinností vám může lehce přerůst přes hlavu, a protože “o Vánocích by měl být přece každý šťastný”, můžete se v té chvíli cítit ještě o to hůř.

Dovolte si proto zpomalit a soustředit se na více na své potřeby. Nehoňte se za dokonalostí, užívejte si vánoční atmosféru a pokud vám myšlenky neustále utíkají ke katastrofám, zkuste se zaměstnat tvůrčí činností. Zvažte také, zda je nutné vystavovat se některým nepříjemným situacím a neváhejte se obrátit na blízké nebo odborníka. Ať už se totiž letos před Vánoci cítíte jakkoliv, nejste v tom sami.

Syndrom vyhoření: jak jej poznat a zvládnout?
Syndrom vyhoření: jak jej poznat a zvládnout?
Představte si, že se vlivem chronického stresu dostanete až do bodu, kdy nebudete schopni normálně fungovat. Poznáváte se? Možná jste se setkali se stavem známým jako "syndrom vyhoření". V čem spočívá jeho terapie a jak se bránit jeho rozvoji? Poradí vám dnešní článek.
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Dnešní doba je plná stresu a nejistoty - není proto divu, že nám naše problémy občas prostě přerostou přes hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Co je psychoterapie a jaké jsou její výhody, zjistíte v novém článku.
Psychologie vánočního obžerství: Proč se na Vánoce přejídáme?
Psychologie vánočního obžerství: Proč se na Vánoce přejídáme?
Vánoce jsou kouzelným obdobím, někteří však mohou mít z těchto svátků obavy spojené s přibíráním. Proč nás právě Vánoce často svádí k “utržení se ze řetězu”?
Perfekcionismus: jak škodí psychice, zdraví, i fyzickému výkonu?
Perfekcionismus: jak škodí psychice, zdraví, i fyzickému výkonu?
Leckdo by si mohl myslet, že perfekcionismus vlastně vybízí k vyšší produktivitě – opak je ale pravdou. Proč vám tato osobnostní dispozice může bránit v dosažení cíle a jak se s perfekcionismem vypořádat, se dozvíte v článku.
Chronická osamělost a její vliv na zdraví člověka
Chronická osamělost a její vliv na zdraví člověka
Každý člověk potřebuje být čas od času chvíli sám – samota a osamělost jsou však naprosto rozdílné věci. Jak může osamělost negativně ovlivňovat lidské zdraví, a jak s ní nejlépe pracovat, se dozvíte v článku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.