Jen jeden cheesecake, vždyť si to zasloužím!

27. 8. 2018
Komentáře
4
Jen jeden cheesecake, vždyť si to zasloužím!
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Možná si lámete si hlavu, jak ti ostatní kolem vás mohou mít tak idylický život. Dovolené, na kterých pyšně vystavují své vydřené postavy, střídají večírky a říkáte si, že to mají v životě oproti vám tak strašně jednoduché? Že vy, narozdíl od nich, máte práce až nad hlavu a nemáte čas na přípravu jídla, proto doma najdete plnou lednici zákusků, které na vás denně volají s úmyslem vyřešení vašich starostí a vysněnou postavu jste také letos nestihli. 

S vaší kamarádkou jste poctivě začaly cvičit, ale vaše postava zdaleka nevypadá jako ta její. Jak je to sakra jen možné? Nebude odpověď na dně kelímku zmrzliny, kterou si pravidelně podle vás každý večer zasloužíte? Pojďme se společně podívat na to, jak z tohoto začarovaného kruhu ven! 

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Kolik škody může nadělat zvyk z dětství
  • Zda stresové situace zažíváte jen vy
  • Že jídlo není odměna a hladovění není trest

"Vždyť si to zasloužím"

Přijdete domů po dlouhých hodinách v práci nebo náročném tréninku v posilovně a pyšně si říkáte, jak jste makali, takže vám přece jen jeden kus koláče neuškodí.
Dostali jste se někdy do situace, kdy jste pronesli tuhle větu? Pravděpodobně ano. Není se čemu divit. Již od malička jsme k tomu vedeni. "Dojez to, a pak si zasloužíš nějakou sladkost," "Když se ti to povede, půjdeme za odměnu na zmrzlinu" a jiné zajeté fráze, které mají obzvlášť naše babičky v oblibě. Je na tom něco špatného? Jistě, že ne. Ovšem do té doby než si to člověk, jak je jeho zvykem, upraví k obrazu svému.
V dnešní době má spoustu lidí vztah s jídlem velmi špatně nastavený. Teď nemluvím o nekontrolovaném stylu stravování, ale spíše o tom, že mají potřebu se buď jídlem odměňovat, anebo utěšovat. Je důležité si hned z kraje říct, že tahle myšlenka je nesmysl. 

Proč jídlo jako forma utěšení nefunguje?

Řekněme, že slečna se snaží zhubnout a zvrátit náběh na cukrovku, je už nějakou dobu v kalorickém deficitu (omezení energie ve stravě) a přijde nějaká stresová situace. Co udělá? Dá si kousek čokolády, dá si celou čokoládu a teď už je to vlastně jedno takže sní celou špajzku a spolubydlící k tomu, protože proč? Pomáhá jí to na nervy! Otázka zní: Pomáhá?
Jsem ráda, že se všichni shodneme, nepomáhá! Jakmile slečna dojí poslední drobek koláče, začne mít výčitky a druhý den přijde nesmyslné trestání v podobě 3 hodin kardia a jídelníčku ala voda s citronem. Říkáte si, pěkný náběh na poruchu příjmu potravy? Přesně tak. 

Jen jeden cheesecake, vždyť si to zasloužím!

Pojďme si uvést pár základních faktů, které nám usnadní náš vztah k jídlu:

  1. Jídlo tu bylo, je a bude.
  2. Všichni zažíváme jisté stresové situace a kdybychom se každý měli utěšovat jídlem, co bylo doma přichystané pro pětičlennou rodinu, tak by asi časem nebylo co jíst.
  3. Cheat day je hloupost, pokud to nemáte srovnané v hlavě a pokud den, kdy si dáte rodinný oběd, bábovku od babičky a celou zmrzlinu B&J berete jako selhání a podvádění ve vašem životě (jídelníčku).

Jídlo jako odměna 

Myšlenka skvělá, lidé spolu s ní v praxi už bohužel tolik ne. Příklad, který jsme si uvedli pár odstavců výše je samozřejmě vyhrocený extrém, ale vzpomeňte si na vaši sousedku, co se snaží už 5 let zhubnout, ale každý víkend si ten dortík zaslouží a vlastně to strašně potřebuje. Nebyla by už úplně někde jinde, kdyby si připustila, že jídlo/cukr/sladké/slané/růžové jí v těžké situaci nepomůže, ba naopak? Určitě byla. 

Jídlo jako oslava

Zajít s rodinou na večeři jako na oslavu složení důležité zkoušky, povýšení, narozenin nebo protože jste se prostě dlouho neviděli jako forma odreagování je samozřejmě úplně něco jiného, než když se doma s přesným záměrem utápíte ve vaně plné čokolády jako ten tlustý kluk z filmu Karlík a továrna na čokoládu. 

Je zůstat doma správnou volbou pro nenarušení vašich cílů?

A jak přistupovat k událostem typu: oslavy narozenin, grilování nebo pouhé posezení u kávy s kamarádkou aniž bychom si narušily progress a nebo bychom museli zůstat sedět doma? Jednoduše! Pomocí IIFYM (stravování, při kterém si hlídáme kalorický příjem). Zkrátka si naplánujeme jídlo tak, abychom si mohli dopřát vše, na co máme v danou chvíli chuť a neměli výčitky, které jsou úplně zbytečné.

Uveďme si příklad slečny, která váží 65 kilogramů. Každé ráno poctivě jezdí hodinu na kole, spálí zhruba od 200‑460 kalorií a pak si neuvědomí, že ten jeden cheesecake, který v danou chvíli nesmírně potřebuje, má třeba i větší kalorickou hodnotu než její sportovní úsilí.

[Instagram]

A pokud se to jednou pokazí? Najedeme do starých kolejí a budeme se radovat z toho, že víme, proč jsme se touhle cestou vydali. Více o tom, proč je vlastně dobře si občas "nabít pusu", si můžete přečíst ve článku s názvem  Cesta k vysněné postavě je dlážděna neúspěchy, proč je to dobře?

A co si z toho na závěr vzít?

Stres tu je a bude, ale neměl by se pro nás stát alibi pro neřízené obžerství. Jak zvládat stresové období se dozvíte v článku  Jak udržet zdravý režim a motivaci v době zkoušek a pracovního stresu? Nebuďte sami, mluvte o tom. S kýmkoliv! Rodina, kamarádi nebo klidně paní v autobusu. Pokud vám to, pomůže jen do toho!
Sportujte, bavte se, dělejte věci které vás baví a dokážete se u nich odreagovat. To, že jste jeden den nezvládli dodržet váš plán k vysněné postavě, neznamená, že se z toho musí stát pravidlo. Nedělejte si to těžší tím, že si vybudujete špatný vztah k jídlu. 

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
Přemýšleli jste někdy, proč máte neustále chutě na sladké? Máme pro vás odpovědi. Na vině je i nedostatek spánku a špatně složená strava, co dál?
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Jak na cheat day aneb Jak se jeden den v týdnu přejíst vstříc rychlejšímu hubnutí
Jak na cheat day aneb Jak se jeden den v týdnu přejíst vstříc rychlejšímu hubnutí
Může nám cheat day neboli sněz vše, na co máš chuť, pomoci lépe, rychleji a udržitelně hubnout?
Proč sakra nehubnu, když jsem vyřadila sladkosti a pečivo?
Proč sakra nehubnu, když jsem vyřadila sladkosti a pečivo?
Někdy si už myslíme, že vážně děláme všechno, co jde, abychom zhubli. Vždyť už si ani tu kaiserku nedáte, protože pečivo se přece nesmí! A ono to stejně nejde dolů. Kde teda může být chyba?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Nabídek s nejrůznějšími detoxikačními programy najdete nespočet – je ale skutečně potřeba eliminaci cizorodých látek z organismu podporovat skrze kalorickou restrikci a popíjení drahých komerčních koktejlů? Nebo vám mohou tyto procedury naopak uškodit?
Jak jsem díky IIFYM porazila anorexii
Jak jsem díky IIFYM porazila anorexii
Flexibilní stravování a počítání makroživin se stalo hitem poslední doby. Počítání jednotlivých složek makronutrientů vám má pomoci k dosahování vašich sportovních cílů, ale dokáže také proniknout pod povrch poruch přijmu potravy?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!