Jak zhubnout stehna? Klíčem je výživa a trénink

Komentáře
Jak zhubnout stehna? Klíčem je výživa a trénink
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Když si zadáme do googlu text "Jak zhubnout stehna?", vychrlí se na nás trilión tipů, jak na to. Najdeme tam jak ty rozumné rady typu “hlídej si svůj kalorický příjem a začni posilovat”, tak ty zavánějící šarlatánstvím jako "začni detoxem" nebo oblíbené "nejez po 18 hodině a vyřaď přílohy a pečivo". 

Obyčejný smrtelník má pak problém se v tom vyznat a rozlišit, kterými radami by se měl řídit. Proto jsme tu my, abychom vám ukázali tu správnou cestu. Dnes si vysvětlíme, co vše bychom měli změnit proto, aby se náš cíl ve formě pevných a silných stehen stal skutečností. 

Jak nejrychleji zhubnout celé tělo? Koukněte na článek, který popisuje základní kroky k efektivnímu hubnutí.

"Chtěla bych jen zpevnit stehna a budu spokojená"

Co se týče ukládání tuku, každý z nás to má trošku jinak. Někomu se tuk ukládá zejména v oblasti břicha, jinému zase na stehnech (platí převážně pro něžné pohlaví). To poté vede k myšlence, že nám stačí zpevnit tu určitou část těla a budeme zase jako lunt. 

A protože jsme od přírody pohodlní, hledáme to nejjednodušší řešení. "Proč bych měla upravovat jídelníček a pravidelně zařazovat jak vytrvalostní, tak silový trénink, když na internetu píšou, že když budu dělat 100 dřepů denně, tak budu mít stehna jako modelka?" 

Tím, že se zaměříme na cvičení určité části těla, sice podpoříte budování svalové hmoty v konkrétním místě, ale pokud nebudeme snižovat celkové množství tuku na našem těle, nepůjde naše úsilí bohužel znát. 

  • Se stehny úzce souvisí i boky, které bývají vizuálně spojeny právě se stehny a zadkem. Pokud vás zajímá, jak se ně zaměřit, doporučujeme přečíst našich 14 tipů, jak zhubnout madla lásky 

K hubnutí hned nemusíme vyřazovat pečivo. Stačí si nastavit kalorický deficit

Teď už víme, že našeho cíle se bez redukce hmotnosti (jmenovitě tuku) nedočkáme. A jak toho dosáhnout? Zapomeňme na všechny diety, o kterých jsme slyšeli. Nemusíme hned vyhazovat pečivo, ovoce, přílohy nebo máslo. Není potřeba si nakupovat speciální koktejly a náhražky jídla.

To, jestli budeme v hubnutí úspěšní, nebo ne, závisí na jedné věci, a tou je kalorický deficit. Kalorického deficitu dosáhneme tak, že naše tělo vydá (prostřednictvím základních funkcí organismu, pohybovou aktivitou atd.) více energie, než přijme (jídlo). Náš výdej můžeme zvýšit tak, že se začneme více hýbat. Příjem snížíme menším množstvím přijaté stravy. 

Chci hubnout, budu běhat. Nebo ne? 

První krok máme za sebou. Nastavili jsme si jídelníček, jsme v kalorickém deficitu a hubneme. V případě, že je naším cílem nejen zeštíhlet v oblasti stehen, ale také je zpevnit a zesílit, je třeba přidat sportovní aktivitu, která je pro tyto cíle zásadní a bez ní to nepůjde. 

Tak i tak, pravidelně se hýbat bychom měli všichni, a to nejen pro krásná a fit těla, ale hlavně pro naše zdraví. A kolik času bychom měli pohybem trávit, aby to mělo kýžený efekt? Podle American College of Sports Medicine (2009) bychom měli sportovat 150 až 250 minut týdně (21–36 minut denně), pokud je našim cílem hubnutí. Stejný zdroj také uvádí, že více než 250 minut pohybové aktivity týdně je spojeno s výraznou ztrátou hmotnosti. 

Takže bychom si mohli jít na půl hoďky denně zaběhat a máme vyhráno? Na jednu stranu ano. Aerobní trénink je skvělým nástrojem pro spalování kalorií a také naše srdce a plíce nám za něj budou děkovat. Ale na druhou stranu, co naše svalstvo? Nebudeme o něj kvůli kalorickému deficitu přicházet?

Jak zhubnout stehna? Klíčem je výživa a trénink

Proč bychom neměli zapomínat na silový trénink? 

Zde se o své slovo hlásí silový trénink. Úbytek svalové hmoty je, bohužel, velice častou součástí redukce hmotnosti navozenou sníženým příjmem kalorií. Pokud chceme, aby naše tělo fungovalo v běžném životě tak, jak má, je třeba si svalovou hmotu chránit. 

Zařazení silového tréninku podporuje v období redukce hmotnosti zachování svalové hmoty. Podle review, které se zaměřilo na otázku ztráty svalové hmoty při hubnutí, jespojení kalorického deficitu, adekvátního příjmu bílkovin a zvýšené pohybové aktivity (s převahou silového tréninku) efektivním nástrojem pro zachování svalové hmoty, zlepšení svalové síly a fyzických funkcí u obézních jedinců (Sardeli et al., 2018).  

Dalším přínosem silového tréninku může být jeho "after burn effect", tzn. naše tělo může až 48 hodin po skončení tréninku spalovat vyšší množství kalorií (Dolezal et al, 1999). 

Ženy, určitě není třeba se obávat, že vám kvůli posilování narostou stehna kulturistických rozměrů! Naopak trénink v posilovně se závažím nebo s váhou vlastního těla vám pomůže ve zpevnění kritických partií. 

Jak si nejlépe nastavit tréninkový plán? 

Prakticky bychom si mohli svůj tréninkový plán nastavit na 3–4 tréninky týdně. V tréninku hraje velmi důležitou roli konzistentnost. Jestliže se budeme našeho plánu držet dlouhodobě, výsledky se dostaví. K tomu nám pomůže, když nás trénink bude bavit. 

Vzorový týdenní tréninkový plán. Není to žádná věda 

Pondělísilový trénink celého těla
Úterý aerobní trénink - např. 45 minut běh
Středa odpočinek - může být aktivní, např. chůze
Čtvrtek silový trénink zaměřený na svaly stehna (např. viz níže)
Pátek odpočinek
Sobota silový trénink celého těla, v závěru 20 min. jízda na rotopedu
Neděle odpočinek

Měli bychom si najít aktivitu, která nás bude hlavně bavit

Pokud upřednostňujeme aerobní aktivity, jako je například běh v přírodě, před zvedáním činek v posilovně, měli bychom tomu přizpůsobit náš plán. V tomto případě může aerobní trénink převažovat, ale na silový bychom neměli zapomínat a volit převážně tréninky celého těla

Jestliže je pro nás kardio trénink ekvivalentem mučení, v našem tréninku bude častěji posilování, a na konec tréninku můžeme přidat alespoň 20 minut aerobní aktivity nebo vyzkoušet intervalový trénink typu HIIT. 

Jak zhubnout stehna? Klíčem je výživa a trénink

Chcete si pořádně dát do těla? Vyzkoušejte tento trénink zaměřený na stehenní svaly

1. Zahřátí a dynamický strečink

Před samotným tréninkem je důležité zahřátí. Stačí 5 minut na rotopedu, rychlé chůze, přeskoky přes švihadlo nebo skákání na místě (tzv. jumping jack). Poté je na řadě dynamický strečink, kdy prokroužíme klouby horní a dolní poloviny těla. 

2. Hlavní část

Budeme se snažit zacílit na všechny stehenní svaly. Od každého cviku odcvičíme 3 série po 10–12 opakováních. 

Ta poslední "opáčka" bychom již měli opravdu cítit, tak je třeba tomu přizpůsobit zátěž. Tyto cviky nejsou zaměřeny pouze na svaly stehenní, ale rovněž na svalstvo celé dolní poloviny těla. 

Cvik Druh zátěže Nejvíce zatížíme
Bulharské dřepy (na každou nohu 3 série) jednoručky v obou rukách přední svaly stehen
Sumo dřepy kettlebell/osa s kotoučivnitřní svaly stehen
Rumunské mrtvé tahy  dlouhá osa s kotouči nebo jednoručky  zadní strana stehen (tzv. hamstring)
Zvedání jedné pokrčené nohy do strany v kleče na všech čtyřech (na každou nohu 3 série) odporová guma umístěná nad koleny  vnější svaly stehen
Leh na boku, horní noha pokrčená přes spodní, spodní noha natažená se zvedáním nahoru a dolů (na každou nohu 3 série) bez zátěže vnitřní svaly stehen
Výpady v chůzi (na každou nohu 3 série) bez zátěže přední svaly stehen

3. Statický strečink 

V závěru tréninku má své místo tzv. "cool down", kdy nám pomalu klesne tepová frekvence a snižuje se teplota těla. Můžeme jít ještě na pár minut na běžecký pás (pomalejší běh/chůze) nebo šlapat na rotopedu. Poté se pořádně protáhnout a užít si pocit ze skvělého tréninku. 

Jak zhubnout stehna? Klíčem je výživa a trénink

Co si z toho vzít? 

Tak, jako nám tisíce sklapovaček nevykouzlí cihličky na břiše, ani tisíce dřepů nezaručí zeštíhlení stehen. Na naše tělo bychom se měli dívat jako na komplex. Jedna věc ovlivňuje druhou. Pokud je našim cíle zeštíhlení/zhubnutí určité části těla, měli bychom si v první řadě upravit jídelníček a dostat se do kalorického deficitu. 

V případě, že stojíme nejen o zhubnutí, ale také o zpevnění a posílení dané partie, neměli bychom opomenout silový trénink. Při hubnutí a zpevňování postavy se nejlépe jeví kombinace silového cvičení, kardia a vhodného jídelníčku. Nastavte si neprůstřelný plán, díky kterému se stanou kraťasy vašim nejoblíbenějším kouskem v šatníku.

Chcete se naplno pustit do hubnutí a nevíte, kde začít? Doporučujeme náš seznam článků, které se zabývají tipy k efektivnímu hubnutí.

Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Nejlepší cviky na vnitřní stranu stehen!
Nejlepší cviky na vnitřní stranu stehen!
Chcete vědět, jak nejlépe vyzrát nad svými stehny? Kombinace výživy a komplexního tréninku je tou správnou cestou, jak získat dokonalé nohy.
Jak silový trénink mění ženské tělo? 9 výhod posilování pro něžné pohlaví
Jak silový trénink mění ženské tělo? 9 výhod posilování pro něžné pohlaví
Ženy a těžké váhy, myslíte si, že se to vylučuje? Popularita silového tréninku žen neustále roste. Pojďme se blíže podívat na vliv takového cvičení na něžné pohlaví.
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kila nejdou tak rychle, jak jste si představovali? Pojďme se podívat na to, kolik energie obsahuje tuková tkáň a jakou rychlostí ji můžeme rozumně redukovat.
HIIT spolehlivě spaluje tuky a zlepšuje kondici. Jak na něj?
HIIT spolehlivě spaluje tuky a zlepšuje kondici. Jak na něj?
Kratší čas a lepší výsledky? To zní lákavě, ale pozor, není to jen tak. HIIT je vhodný pro ty, kteří se nebojí pořádné výzvy. Podívejte se s námi, co přesně vysoce intenzivní trénink je a jak si jej správně nastavit pro rychlé výsledky.
Máš madla lásky? Poradíme, jak zhubnout boky
Máš madla lásky? Poradíme, jak zhubnout boky
„Madla lásky“ je jiný název pro tuk, který se nepěkně ukládá na stranách ženských boků. Chcete se jich konečně zbavit? Tak do toho!
Pravda o pečivu: Záleží, jaké pečivo jíte při hubnutí?
Pravda o pečivu: Záleží, jaké pečivo jíte při hubnutí?
Pečivo je strašákem moderní doby, může za to, že se nám nedaří hubnout nebo dokonce tloustneme? Poznejte pravdu a naučte se vybrat opravdu kvalitní pečivo.
Jak na kulatý zadek? Poradíme ti se cviky i stravou
Jak na kulatý zadek? Poradíme ti se cviky i stravou
Bootybuilding hýbe světem. Mít krásně tvarované sedací partie, není jen výsadou fitness modelek. V dnešním článku vám ukážeme pěkně od základů, jak si nastavit jídelníček, trénink a regeneraci. A vy se můžete vydat na cestu k dokonale tvarovanému zadku!
Bojíte se sacharidové večeře? Poznejte fakta a zbourejte nesmyslné tabu
Bojíte se sacharidové večeře? Poznejte fakta a zbourejte nesmyslné tabu
Můžu jíst sacharidy večer? Můžu je jíst vůbec? Pojďme se podívat očima vědy na jednu z nejstarších výživových otázek, která je ještě pořád živým tématem.
Zhubnu rychleji na nízkotukové, nebo nízkosacharidové stravě?
Zhubnu rychleji na nízkotukové, nebo nízkosacharidové stravě?
Opět zase jednou: tuky vs. sacharidy. Kdo s koho?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Nabídek s nejrůznějšími detoxikačními programy najdete nespočet – je ale skutečně potřeba eliminaci cizorodých látek z organismu podporovat skrze kalorickou restrikci a popíjení drahých komerčních koktejlů? Nebo vám mohou tyto procedury naopak uškodit?
Chcete zhubnout? Zařaďte silový trénink a vyhněte se nudě na rotopedu
Chcete zhubnout? Zařaďte silový trénink a vyhněte se nudě na rotopedu
Můžeme zvedáním těžkých vah dosáhnout štíhlejšího těla? Nemusíte trávit hodiny na páse, abyste zhubli. Díky silovému tréninku získáte hezky tvarovanou postavu.
Konec výmluvám! S tímto HIIT tréninkem vytvarujete sexy postavu i doma
Konec výmluvám! S tímto HIIT tréninkem vytvarujete sexy postavu i doma
Znáte vysoce intenzivní intervalový trénink HIIT? Pokud ne, račte se seznámit – po tomhle cvičení s Míšou Mrázkovou další den zjistíte, že vás bolí svaly, o kterých jste předtím ani nevěděli.
Alza nás chce zhubnout nebezpečnou instantní dietou! Proč ohrožuje zdraví?
Alza nás chce zhubnout nebezpečnou instantní dietou! Proč ohrožuje zdraví?
Alza nám v novém roce chce pomoci hubnout a nabízí nám Prodietix dietu. Jsou pro nás takové instantní proteinové diety s brutálním kalorickým deficitem vhodné, nebo hrajeme ruskou ruletu o své zdraví?