Máš madla lásky? Poradíme, jak zhubnout boky

Komentáře
1
Máš madla lásky? Poradíme, jak zhubnout boky
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Jak zhubnout boky, přezdívané také jako madla lásky? Víme, jak je nepříjemné, když boky "přetékají" z kalhot a také víme, že tu jste, protože hledáte odpověď na položenou otázku.

Na tuhle ozdobu rozhodně pyšní nejsme a vymýšlíme všechno možné, abychom se jí zbavili. V dnešním článku se mrkneme na tipy z oblasti jídelníčku a cvičení, které vás dovedou k úspěchu. Protože nekonečné série sklapovaček a podobné cviky na břicho tím kouzlem opravdu nejsou.

Vlastně v tom žádné čáry máry nejsou – lokální hubnutí neexistuje, stejně jako nejde vyprázdnit bazén jen z jedné části. Tady je 14 tipů, jak zhubnout madla lásky:

1. Držte na uzdě přidaný cukr

Zdravý a vyvážený jídelníček je klíč, pokud se chcete zbavit tuku na jakékoliv části těla. Prvním krůčkem může být právě omezení potravin, které obsahují spoustu přidaného cukru.

Pozor dejte třeba na sladké džusy a smoothiečka, snídaňové cereálie a granolu, ale překvapivě i na kečup a nízkotučné jogurty. Spousta cukru se totiž skrývá i v potravinách, kde byste to tak úplně nečekali. Zbytečně tak můžete zvyšovat svůj kalorický příjem, což není zrovna úspěšnou strategií v boji proti madlům lásky.

Pokud si rádi pochutnáte a nechcete se vzdát sladké chuti a nějaké té dobroty ke kávě, sáhněte po alternativních sladidlech se sníženým obsahem kalorií, jako je třeba xylitol, erythritol nebo čekankový sirup. Všechny v kuchyni používám moc ráda.

2. Zaměřte se na vlákninu

Dostatek vlákniny v jídelníčku vám pomůže cítit se sytě a nemít pocit hladu. Ve výsledku tedy sníte méně kalorií, a tím pádem začnete i jednodušeji hubnout. 

Zařaďte do jídelníčku dostatek celozrnných produktů a luštěnin, jablka nebo brambory neloupejte a naučte se mít zeleninu či ovoce jako součást každého jídla.

Navíc vlákninou se živí prospěšné bakterie ve vašem střevě a odměnou vám bude i lepší zažívání. EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) doporučuje jíst 30 g vlákniny denně.

3. Přidejte komplexní sacharidy

Sacharidů se bát nemusíte. Ani po setmění. Prostě nikdy. Než vsázet na bílé pečivo, kuskus či rýži, zkuste zařadit jejich celozrnné varianty. Ne že by snad měly méně kalorií, jak se mnozí domnívají, ale rozhodně mají více vlákniny. A tedy i více zasytí. Zařaďte také různé druhy vloček, pochutnejte si na bramborách nebo si jídelníček zpestřete populárními batáty. Potěšujícím faktem je, že brambor nebo batátů můžete sníst při stejné kalorické hodnotě větší objem.

4. Pohlídejte si bílkoviny

Bílkoviny jsou klíčovou živinou. Ze všech živin sytí nejvíce, a proto je důležité je mít v každém jídle. Zůstanete tak sytí a hodinu po jídle nebudete hledat, co dalšího byste ještě snědli.

Kolik bílkovin vlastně jíst? Pokud aktivně sportujete, váš příjem by se měl pohybovat v rozmezí 1,4–2,0 g/kg.

Navíc se ukazuje, že pokud máte v jídelníčku dost bílkovin, pravděpodobně si hmotnost udržíte i potom, co dosáhnete svého cíle (Aller et al., 2005).

Jezte dost kvalitního masa a šunky, ryb, vajíček, luštěnin a mléčných výrobků s nižší a střední tučností. Že už to je trochu nuda a rádi byste si jídelníček zpestřili? Omrkněte i netradiční zdroje bílkovin.

5. Pijte dost vody a omezte alkohol

Dostatečný pitný režim je nutnost. Vypít byste měli alespoň 30–45 ml/kg vaší hmotnostiRaději zapomeňte na džusy, smoothies, různé sportovní drinky a limonády. Obsahují spoustu cukru a kalorií. Na rozdíl od pevného jídla ale mnohem méně zasytí, takže snadno ztratíme povědomí o vypitém množství. Opět tak zvyšujete svůj kalorický příjem a bude se vám hůř hubnout.

Pokud vás čistá voda nudí, přidejte do ní citrusy (ovšem bez chemicky ošetřené kůry!), bylinky z balkonu či zahrady nebo pár kostek zmraženého džusu či ovocné šťávy. Fajn zpestřením jsou také různé druhy čajů. Problémem není ani perlivá voda, pokud vás tedy nenadýmá.

Žena sportovní postavy s plochým břichem a hubenými boky pijící vodu

Podobným kalorickým průšvihem je i alkohol

Nadměrná konzumace alkoholu je spojena s výskytem obezity, vysokým procentem tělesného tuku – hlavně tedy v oblasti břicha (Odegaard et al., 2012).

Alkohol také zvyšuje pocit hladu a apetit. Proto večírky často končí návštěvou hladového okýnka v pozdních nočních hodinách.

A kolik alkoholu je tedy v pořádku po zdravotní stránce a neohrozí ani naši snahu o štíhlou postavu?

Podle výživových doporučení pro Českou republiku je nutno konzumovat alkoholické nápoje umírněně. Tolerovatelný denní příjem alkoholu by neměl překročit 20 gramů u mužů a 10 gramů u žen

Kolik to je nápojů?

  • 10 gramů alkoholu představuje zhruba 125 ml vína, 0,3 l piva nebo 40 ml tvrdého alkoholu

  • 20 gramů alkoholu představuje zhruba 250 ml vína, 0,5 l piva nebo 60 ml tvrdého alkoholu

6. Spěte

Nedostatek kvalitního spánku začíná být normou. Pokud jste zoufale nevyspalí, zvyšuje se hladina stresových hormonů, jako je třeba kortizol. Pravděpodobně taky budete mít větší hlad než obvykle a sáhnete po něčem sladkém, abyste dohnali tolik potřebnou energii. A vy se tak dostáváte do začarovaného kruhu, z kterého není snadné vystoupit.

Navíc má nedostatek spánku souvislost se vznikem civilizačních onemocnění, jako je třeba cukrovka 2. typu nebo obezita (Gangwisch et al., 2007).

Potřeba spánku je individuální, ale obecně byste měli spát sladkým nerušeným spánkem 7–9 hodin.

7. Začněte s mindulful eating a jezte vědomě

Mindulf eating? Co to je za zaklínadlo? Do češtiny bychom to mohli přeložit jako vědomé jedení. Jednoduše řečeno: Pokud jíte, tak opravdu jen jezte a nedělejte nic jiného. Nekoukejte u toho na ten super nový Netflix seriál, nesjíždějte videa roztomilých lenochodů a nepracujte.

Pak možná zjistíte, že jídlo vnímáte úplně jinak – tolik nových chutí! Dalším bonusem také je, že včas zjistíte, že jste sytí a nepotřebujete v jídle dál pokračovat. A ne, opravdu nemusíte dojíst všechno, jak vám to v dětství říkala maminka.

8. Nenechte víkend zkazit vaši snahu

Přes pracovní týden se snažíte, vzorně obědváte salát, zapíjíte ho vodou a cvičíte každý den? Pak přijde víkend, vy se vyvalíte s popcornem, čokoládou a pizzou na gauč a z tohoto místa se také zvednete až po shlédnutí všech dílů Harryho Pottera? Však co? Je přece víkend a vy jste tak šíleně unavení a upracovaní! Tak se to může a zasloužíte si to!

Pak ale věřte, že tímhle si můžete zničit celou předchozí vzornou týdenní snahu. Záleží totiž na dlouhodobém rámci kalorického příjmu v řádech týdnů a měsíců, ne na jednotlivých izolovaných dnech.

Z vlastní zkušenosti z poradny musím říct, že takový přístup vídám celkem často. Při konzultacích s klienty procházím záznamy jídelníčku a víkendy se občas někam ztratí. Když se zeptám, proč to tak je, dostanu tuhle odpověď: "Aaaale Terko, to byste vidět nechtěla!" Víte ale, že se počítá i to, co není zapsané v kalorických tabulkách?

9. Pracujte se stresem

Cítit se permanentně ve stresu má dopad na vaše fyzické i psychické zdraví. Chronický stres může způsobit úzkost, bolesti hlavy, zažívací problémy a nárůst hmotnosti. Studie také dávají do souvislosti zvýšené hladiny kortizolu s nárůstem hmotnosti a ukládáním tuku hlavně v oblasti břicha (Hewagalamulage et al., 2016; Konturek et al., 2011).

Buďme realisté – stres v našem životě bude vždy. Je ale na nás, jak s ním budeme pracovat a jak s ním naložíme. Věnujte se tomu, co máte rádi, a odpočívejte. Není taky od věci občas úplně zahodit mobil a odpojit se od sociálních sítí.

Zkuste taky meditaci nebo jógu, ke které se vám bude hodit podložka na cvičení. Studie ukazují, že takové aktivity snižují hladinu kortizolu, a tím i míru vnímaného stresu (Thirthalli et al., 2013).

10. Hýbejte se více přes den

Plánovat si cvičení je určitě fajn, ale nezapomínejte ani na přirozený pohyb. Hezký zadek nezískáte tím, že na něm budete sedět. Pokud celý den sedíte u počítače a pak jdete hopsat na hodinu zumby, moc to nevytrhnete. Každý krok se počítá. Choďte pěšky do práce, choďte pravidelně na procházky, vyběhněte každý schod a ignorujte výtahy nebo eskalátory. Nutno podotknout, že při takovém domácím úklidu si taky máknete.

Postupně byste se měli přiblížit cíli 10 000 kroků denně. Je fajn pořídit si nějaké jednoduché sportovní hodinky nebo kroky sledovat v mobilní aplikaci. Zde je ale nevýhoda, že mobil nemáte u sebe pořád, a výsledek tak nemusí odpovídat realitě.

 Můžete si přečíst také spousty článků o hýbání a hubnutí, kde jsme pro vás sepsali naše vyzkoušené tipy a triky!

[Instagram]

11. Zvedejte těžké věci

Troufám si říct, že zařazení jakékoliv fyzické aktivity bude jedině plusem. Když se začnete věnovat silovému cvičení s těžkými břemeny, bude toplusem dvojnásobným. Zatímco více kalorií pálíte zpravidla během kardio aktivit, silový trénink pomáhá budovat svalovou hmotu, která spaluje, i když jste v klidu (Greer et al., 2015).

Proto se nejvíce efektivní variantou ukazuje spojení silové a kardio aktivity.

12. Zapojte core

A co cviky na madla lásky? Namísto neefektivních a úmorných sklapovaček pořádně zapojte core – střed těla. Na to skvěle poslouží cvičení se závěsnými systémy (TRX), cvičit s nimi můžete i doma.

Jak se zbavit tuku na bocích? Nezaměřujte se pouze na danou část těla! Mým soukromým tipem je plank: univerzální cvik, při kterém zapojíte svaly celého těla a nepotřebujete vůbec žádné vybavení. Od základního „prkna“ pak můžete přistoupit k jeho různým modifikacím. Jen pozor, ať ho děláte správně, není to tak lehké, jak to možná vypadá.

13. Propadněte HIIT tréninkům

Kromě zvedání vah taky zařaďte aktivitu, která donutí vaše srdce tlouct trochu rychleji a více se zapotit. Skvělým nástrojem na tuk uložený v oblasti břicha jsou HIIT tréninky. V krátkém čase kombinují intenzivní kardio zátěž s krátkými pauzami. Za méně času tak získáte díky HIIT tréninku skvělý výsledek, to je fér, ne?

Studie ukazují, že HIIT tréninky jsou efektivnější oproti déle trvajícím aktivitám v nižších intenzitách (Türk et al., 2017).

14. Zhubněte

A ta nejzásadnější rada na konec: Jednoduše zhubněte. Pokud se vám tuk ukládá právě v partiích kolem břicha, je dost pravděpodobné, že podobně snadno se ho i zbavíte. Pokud se tedy zaměříte komplexně na další části těla a začnete si pokládat otázky typu "jak zhubnout stehna a boky" nebo "jak zhubnout břicho a boky?", bude vaše tělo vypadat vizuálně celkově hubenější, tím pádem zmizí i tak nenáviděná "madla lásky".

Jak zhubnout boky? Teď už víte! Tak do toho!

Vidíte? Žádná věda ani černá magie. Pokud se chcete nadobro zbavit madel lásky, zkuste ve svém životním stylu udělat pár změn, které se týkají jídelníčku nebo cvičení. Pokud se budete držet výše sepsaných tipů, dříve nebo později se toužené výsledky dostaví. 

Nepřepalte start, ať později nezjistíte, že vám došel dech. Postupujte po malých drobných krůčcích, které vám budou příjemné, a tím i dlouhodobě udržitelné.

Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
HIIT spolehlivě spaluje tuky a zlepšuje kondici. Jak na něj?
HIIT spolehlivě spaluje tuky a zlepšuje kondici. Jak na něj?
Kratší čas a lepší výsledky? To zní lákavě, ale pozor, není to jen tak. HIIT je vhodný pro ty, kteří se nebojí pořádné výzvy. Podívejte se s námi, co přesně vysoce intenzivní trénink je a jak si jej správně nastavit pro rychlé výsledky.
Konec výmluvám! S tímto HIIT tréninkem vytvarujete sexy postavu i doma
Konec výmluvám! S tímto HIIT tréninkem vytvarujete sexy postavu i doma
Znáte vysoce intenzivní intervalový trénink HIIT? Pokud ne, račte se seznámit – po tomhle cvičení s Míšou Mrázkovou další den zjistíte, že vás bolí svaly, o kterých jste předtím ani nevěděli.
Denní příjem bílkovin: kolik bílkovin jíst a kolik jich využijeme?
Denní příjem bílkovin: kolik bílkovin jíst a kolik jich využijeme?
Čím víc, tím líp, anebo maximálně 30 gramů v jednom jídle? Dnes se konečně dozvíme pravdu!
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Nedostatek spánku: Jaké jsou projevy, když tělu nedopřáváme odpočinek?
Nedostatek spánku: Jaké jsou projevy, když tělu nedopřáváme odpočinek?
Máte spoustu práce, povinností a kromě toho potřebujete před spaním stihnout nejnovější epizodu oblíbeného seriálu? Jak nedostatek spánku ovlivňuje vaše zdraví, se dočtete v dnešním článku.
Pravidlo 80/20: zdravá a udržitelná dieta na celý život
Pravidlo 80/20: zdravá a udržitelná dieta na celý život
Dost už bylo všech salátů na milion způsobů každý den s vidinou hubené postavy. Objevte svobodu v jídle díky pravidlu 80/20, které obrátí váš život o 180 stupňů. Vy budete šťastnější, spokojenější a v lepší formě než kdy dřív!
10 nejlepších jógových programů na YouTube pro začátečníky i pokročilé
10 nejlepších jógových programů na YouTube pro začátečníky i pokročilé
Zkuste si doma v pokoji nebo venku zacvičit podle některých z nabízených videí a možná józe a jejím účinkům propadnete naplno.
10 potravin plných cukru, kvůli kterým nehubneš
10 potravin plných cukru, kvůli kterým nehubneš
Příliš mnoho cukru v našem jídelníčku není pro naše zdraví vůbec dobré. To přinejmenším tušíme nebo dobře víme. Velká spousta potravin a nápojů ale obsahuje skrytý cukr. Víte, na které si dát pozor?
Bojíte se sacharidové večeře? Poznejte fakta a zbourejte nesmyslné tabu
Bojíte se sacharidové večeře? Poznejte fakta a zbourejte nesmyslné tabu
Můžu jíst sacharidy večer? Můžu je jíst vůbec? Pojďme se podívat očima vědy na jednu z nejstarších výživových otázek, která je ještě pořád živým tématem.
Mindful eating: 5 kroků, jak začít jíst vědomě, snadněji hubnout a zbavit se emočního jedení
Mindful eating: 5 kroků, jak začít jíst vědomě, snadněji hubnout a zbavit se emočního jedení
Kdy naposledy jste si od začátku do konce vychutnali nějaké jídlo, aniž byste u toho sledovali televizi, datlovali do klávesnice nebo telefonovali? Poradíme vám 5 tipů, díky kterým se naučíte jíst vědomě, a zjednodušíte si tak i hubnutí.
Domácí HIIT trénink celého těla pro muže
Domácí HIIT trénink celého těla pro muže
Pokud jsme zdraví a netrápí nás žádné zdravotní obtíže, momentálně nám nezbývá nic jiného než cvičit doma. Že vás trénink s vlastním tělem nebaví? Zkuste zkrátit pauzy a přidat na intenzitě. Výsledek vás překvapí.
Dělá pivo opravdu hezká těla? Jak odpovídá tělo sportovce na konzumaci alkoholu
Dělá pivo opravdu hezká těla? Jak odpovídá tělo sportovce na konzumaci alkoholu
Pít, či nepít. To je dilema, kterému jsme vystaveni v teplých letních dnech snad všichni. Je však možné dopřát si půllitr vychlazeného piva, skleničku vinného střiku či plechovku piva ovocného a přitom nepřibírat, nebo dokonce hubnout?
7 nejčastějších otázek a odpovědí o příjmu bílkovin. Dostaň ze svého tréninku maximum
7 nejčastějších otázek a odpovědí o příjmu bílkovin. Dostaň ze svého tréninku maximum
Správně nastavený příjem proteinů je klíčový pro nárůst svalové hmoty i další metabolické pochody. Abyste se vyhnuli všem mýtům a polopravdám, které o příjmu bílkovin kolují, podívejte se pod pokličku těm nejčastějším otázkám.