6 tipů, jak se zbavit podzimního splínu a užít si toto roční období naplno

Mgr. Kristýna Dvořáková
Mgr. Kristýna Dvořáková 12. 10. 2022 Poprvé publikováno 25. 10. 2021
Aktualizováno 12. 10. 2022
6 min. 4 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
6 tipů, jak se zbavit podzimního splínu a užít si toto roční období naplno

Míváte s nástupem podzimu pravidelně pocit, jako by vás někdo praštil po hlavě? Nekonečná únava, pokles výkonnosti, poruchy nálady i opakující se epizody deprese – to vše se schovává pod pojmem sezónní afektivní porucha (SAD). Její prevalence (výskyt) se v těžších či mírnějších formách celosvětově pohybuje od 6 do 20 %, v mnoha dalších případech je však tato porucha pravděpodobně nerozpoznána. Pokud tedy máte dojem, že jste se se SAD setkali, rozhodně v tom nejste sami.

Jak se s podzimním úpadkem energie a nálady vypořádat? 

1. Postavte se k podzimnímu splínu čelem

Přestože se může SAD u každého projevovat jinak, jedno má ve všech případech společné –  není to nic příjemného. Jak si od ní tedy ulevit? Velmi účinnou metodou je tzv. terapie světlem, která funguje až v 60 % případů. Využívá se speciálních zářičů imitujících denní světlo, které vám pomohou zvýšit jeho expozici v podzimních zimních měsících. Tento druh terapie se nejčastěji doporučuje praktikovat ráno po probuzení po dobu 20–30 minut.

Významně pomoci vám může také psychoterapie a při těžkém průběhu této poruchy může být řešením také farmakoterapie. Důležitým faktorem léčby je rovněž zdravý životní styl – pravidelný pohyb, vyvážená strava a práce se stresem.

  • Jak být odolnější vůči stresu? Poznejte kouzlo mindfulness

  • Máte dojem, že mindfulness není pro vás, nebo byste potřebovali poradit jinak? Uvědomte si, že vyhledat pomoc odborníka není slabost a vsaďte na psychoterapii

2. Pokud je to možné, choďte ven

Příroda a čerstvý vzduch nabízí vašemu mozku nespočet podnětů, které odvedou vaši pozornost od problémů a nabijí vás pozitivní náladou a energií. Je ale jasné, že všechny podzimní dny nebudou jako malované – v tom případě se teple oblečte a připomeňte si, že pouštění draků nemusí být zábava pouze pro děti. 

V ideálním případě se venku pohybovat v hodinách nabízejících přirozené denní světlo – to totiž zlepšuje kvalitu spánku, soustředěnost, produktivitu a navíc pomůže i při výše zmiňované sezónní afektivní poruše. A pokud vám to snad přes týden nevyjde, čas od času se alespoň v práci/škole přichomýtněte k otevřenému oknu a pobyt venku si vynahraďte o víkendu.

obrázek z gettyimages.com/KEVIN WELLS

3. Užívejte si podzimní chutě

Sezónní potraviny a recepty jsou skvělou cestou, jak se naladit na tu pravou podzimní atmosféru. Kdy může být příjemnější zachumlat se do teplé deky a potěšit chuťové pohárky hřejivým pokrmem/nápojem? Potravinami typickými pro podzimní měsíce jsou např. hrušky, švestky, jablka, dýně, mrkev, kadeřávek, špenát, nejrůznější luštěniny, zázvor, kurkuma nebo skořice. Je jich tolik, že nevíte, co si připravit jako první? Inspirujte se našimi recepty:

Nasladko

Naslano

4. Podpořte svou imunitu

Podzim je obdobím, které vyhovuje nejrůznějším bacilům a virózám. Nezapomínejte proto pravidelně podporovat funkci svého imunitního systému. Zaměřit byste se měli především na doplnění vitaminu D, kterého se vám díky slábnoucím slunečním paprskům a zkracujícím se dnům nedostane tolik, jako je tomu v létě. Vitaminem D to ale z hlediska stravy rozhodně nekončí! Jakými dalšími látkami podpořit svou imunitu a v jakých potravinách je najdete? Dozvíte se v našem dalším článku Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů

Kromě stravy jsou tu však i další činnosti, za které vám vaše obranyschopnost poděkuje. Patří mezi ně např. saunování, otužování, kvalitní spánek nebo dostatek pohybu. Tak která bude vaším favoritem na cestě za zdravějším já?

obrázek z istockphoto.com

5. Nezapomeňte na pohyb

Přestože některé dny budou lákat spíše na chvilku v křesle strávenou s čajem a knížkou, nezapomínejte ani v podzimním období na dostatek pohybu. Ten totiž prospěje nejen zdraví vašeho srdce a cév, imunitě nebo svalům – důležitý je rovněž pro psychickou pohodu. 

A rozhodně to neznamená, že musíte každý den uběhnout 10 km, dát si osobák v gymu nebo strávit půl dne v bazénu. Počítá se totiž každá aktivita, od chůze, přes domácí práce až po připravení zahrady na zimu.

6. Nechte si čas pro sebe

Dovolit si čas od času zpomalit, nemusí být vůbec na škodu. Je samozřejmě vhodné naplánovat si věci tak, aby byla doba pro práci/studium a odpočinek tak nějak v rovnováze – ovšem uvolnit se a načerpat nové síly je nepochybně potřeba

Způsob, jakým tento čas strávíte, je na každém z vás – někdo dá přednost kávě s kamarádem/kamarádkou, někdo si raději vyčistí hlavu při běhu a pro jiného může být nejlepší volbou třeba sauna, masáž nebo kosmetika. Nejdůležitější je, abyste se sami cítili dobře

Co si z toho vzít?

Podzim možná není vaším nejoblíbenějším ročním obdobím – když ovšem víte, jak se s ním vypořádat, má vám rozhodně co nabídnout. Abyste jej ve zdraví přežili a užili si jej na maximum, nezapomeňte podpořit svou imunitu, být stále aktivní a pokud je to možné, snažte se chodit ven na čerstvý vzduch. Pokud patříte k těm, kterých se dotýká tzv. podzimní splín, zvažte některé z variant, jak si od této nepříjemnosti ulevit a čas od času si dopřejte také chvíli pro sebe. I to totiž patří ke zdravému životnímu stylu. 

Který z našich tipů vyzkoušíte jako první? Budeme rádi, když nám dáte vědět v komentáři

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
4 Líbí se mi Uložit článek