6 tipů, jak se zbavit podzimního splínu a užít si toto roční období naplno

Komentáře
6 tipů, jak se zbavit podzimního splínu a užít si toto roční období naplno
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Míváte s nástupem podzimu pravidelně pocit, jako by vás někdo praštil po hlavě? Nekonečná únava, pokles výkonnosti, poruchy nálady i opakující se epizody deprese – to vše se schovává pod pojmem sezónní afektivní porucha (SAD). Její prevalence (výskyt) se v těžších či mírnějších formách celosvětově pohybuje od 6 do 20 %, v mnoha dalších případech je však tato porucha pravděpodobně nerozpoznána. Pokud tedy máte dojem, že jste se se SAD setkali, rozhodně v tom nejste sami.

Jak se s podzimním úpadkem energie a nálady vypořádat? 

1. Postavte se k podzimnímu splínu čelem

Přestože se může SAD u každého projevovat jinak, jedno má ve všech případech společné –  není to nic příjemného. Jak si od ní tedy ulevit? Velmi účinnou metodou je tzv. terapie světlem, která funguje až v 60 % případů. Využívá se speciálních zářičů imitujících denní světlo, které vám pomohou zvýšit jeho expozici v podzimních zimních měsících. Tento druh terapie se nejčastěji doporučuje praktikovat ráno po probuzení po dobu 20–30 minut.

Významně pomoci vám může také psychoterapie a při těžkém průběhu této poruchy může být řešením také farmakoterapie. Důležitým faktorem léčby je rovněž zdravý životní styl – pravidelný pohyb, vyvážená strava a práce se stresem.

  • Jak být odolnější vůči stresu? Poznejte kouzlo mindfulness

  • Máte dojem, že mindfulness není pro vás, nebo byste potřebovali poradit jinak? Uvědomte si, že vyhledat pomoc odborníka není slabost a vsaďte na psychoterapii

2. Pokud je to možné, choďte ven

Příroda a čerstvý vzduch nabízí vašemu mozku nespočet podnětů, které odvedou vaši pozornost od problémů a nabijí vás pozitivní náladou a energií. Je ale jasné, že všechny podzimní dny nebudou jako malované – v tom případě se teple oblečte a připomeňte si, že pouštění draků nemusí být zábava pouze pro děti. 

V ideálním případě se venku pohybovat v hodinách nabízejících přirozené denní světlo – to totiž zlepšuje kvalitu spánku, soustředěnost, produktivitu a navíc pomůže i při výše zmiňované sezónní afektivní poruše. A pokud vám to snad přes týden nevyjde, čas od času se alespoň v práci/škole přichomýtněte k otevřenému oknu a pobyt venku si vynahraďte o víkendu.

obrázek z gettyimages.com/KEVIN WELLS

3. Užívejte si podzimní chutě

Sezónní potraviny a recepty jsou skvělou cestou, jak se naladit na tu pravou podzimní atmosféru. Kdy může být příjemnější zachumlat se do teplé deky a potěšit chuťové pohárky hřejivým pokrmem/nápojem? Potravinami typickými pro podzimní měsíce jsou např. hrušky, švestky, jablka, dýně, mrkev, kadeřávek, špenát, nejrůznější luštěniny, zázvor, kurkuma nebo skořice. Je jich tolik, že nevíte, co si připravit jako první? Inspirujte se našimi recepty:

Nasladko

Naslano

4. Podpořte svou imunitu

Podzim je obdobím, které vyhovuje nejrůznějším bacilům a virózám. Nezapomínejte proto pravidelně podporovat funkci svého imunitního systému. Zaměřit byste se měli především na doplnění vitaminu D, kterého se vám díky slábnoucím slunečním paprskům a zkracujícím se dnům nedostane tolik, jako je tomu v létě. Vitaminem D to ale z hlediska stravy rozhodně nekončí! Jakými dalšími látkami podpořit svou imunitu a v jakých potravinách je najdete? Dozvíte se v našem dalším článku Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů

Kromě stravy jsou tu však i další činnosti, za které vám vaše obranyschopnost poděkuje. Patří mezi ně např. saunování, otužování, kvalitní spánek nebo dostatek pohybu. Tak která bude vaším favoritem na cestě za zdravějším já?

obrázek z istockphoto.com

5. Nezapomeňte na pohyb

Přestože některé dny budou lákat spíše na chvilku v křesle strávenou s čajem a knížkou, nezapomínejte ani v podzimním období na dostatek pohybu. Ten totiž prospěje nejen zdraví vašeho srdce a cév, imunitě nebo svalům – důležitý je rovněž pro psychickou pohodu. 

A rozhodně to neznamená, že musíte každý den uběhnout 10 km, dát si osobák v gymu nebo strávit půl dne v bazénu. Počítá se totiž každá aktivita, od chůze, přes domácí práce až po připravení zahrady na zimu.

6. Nechte si čas pro sebe

Dovolit si čas od času zpomalit, nemusí být vůbec na škodu. Je samozřejmě vhodné naplánovat si věci tak, aby byla doba pro práci/studium a odpočinek tak nějak v rovnováze – ovšem uvolnit se a načerpat nové síly je nepochybně potřeba

Způsob, jakým tento čas strávíte, je na každém z vás – někdo dá přednost kávě s kamarádem/kamarádkou, někdo si raději vyčistí hlavu při běhu a pro jiného může být nejlepší volbou třeba sauna, masáž nebo kosmetika. Nejdůležitější je, abyste se sami cítili dobře

Co si z toho vzít?

Podzim možná není vaším nejoblíbenějším ročním obdobím – když ovšem víte, jak se s ním vypořádat, má vám rozhodně co nabídnout. Abyste jej ve zdraví přežili a užili si jej na maximum, nezapomeňte podpořit svou imunitu, být stále aktivní a pokud je to možné, snažte se chodit ven na čerstvý vzduch. Pokud patříte k těm, kterých se dotýká tzv. podzimní splín, zvažte některé z variant, jak si od této nepříjemnosti ulevit a čas od času si dopřejte také chvíli pro sebe. I to totiž patří ke zdravému životnímu stylu. 

Který z našich tipů vyzkoušíte jako první? Budeme rádi, když nám dáte vědět v komentáři

Podzimní únava: 5 tipů jak ji porazit
Podzimní únava: 5 tipů jak ji porazit
Po roce opět přichází období, kdy se brzy stmívá, ochlazuje se a podzimní plískanice přímo vybízí k zachumlání se do teplé deky a sladkému nicnedělání. Únava a prokrastinace však zdaleka nemusí být podzimním pravidlem. Přinášíme vám 5 jednoduchých tipů, které vám pomohou s nimi zatočit.
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
S přicházejícím podzimem a zimou se mnoho běžců stahuje do ústranní a do jara si dává od běhání pauzu. I trénink v chladném počasí má však něco do sebe. Dnešní článke vám poradí, jak se připravit na (pod)zimní výběh, aby vás na cestě nemohlo nic překvapit.
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Navýšení růstového hormonu a zlepšení výkonu. Jaké další benefity nám saunování přinese?
Navýšení růstového hormonu a zlepšení výkonu. Jaké další benefity nám saunování přinese?
Zajít si na trénink a po něm si ještě dopřát saunu. No nezní to skvěle? Saunování po tréninku nám může prospívat, ale jsou situace, kdy bychom si měli tuto činnost odpustit. Vše se dozvíte v dnešním článku.
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybová aktivita by měla být součástí životního stylu v každém věku. Kolik času věnovat pohybové aktivitě v jednotlivých věkových skupinách pro udržení jejích zdravotních benefitů?
10 projevů toho, že se málo hýbete
10 projevů toho, že se málo hýbete
Lidské tělo je stvořeno k pohybu – pokud se mu jej nedostává, dá to dříve či později najevo. Jakých signálů byste si měli všímat, se dozvíte v novém článku.
Jak začít s otužováním?
Jak začít s otužováním?
Zima se pomalu blíží a spolu s ní i vlna dalších zimních otužilců. Jak s otužováním pomalu začít, aby vám přinášelo očekávané benefity?
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Dnešní doba je plná stresu a nejistoty - není proto divu, že nám naše problémy občas prostě přerostou přes hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Co je psychoterapie a jaké jsou její výhody, zjistíte v novém článku.
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Znáte to, pravidelně cvičíte, výsledky se začínají rýsovat... a najednou je tu podzim a vy se nachladíte. Zkuste letos zařadit zdraví prospěšné potraviny a látky na podporu imunity, vyzrajete na chřipku a nachlazení!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!