TOP 10 otázek o hubnutí, na které se Češi ptají Googlu

Kristýna
Kristýna Dvořáková 16. 9. 2022 Poprvé publikováno 15. 9. 2021
Aktualizováno 16. 9. 2022
1 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
TOP 10 otázek o hubnutí, na které se Češi ptají Googlu

Hubnutí je velmi populárním tématem, na které existuje nespočet různých názorů a postupů. Mnoho lidí se, jak je v dnešní době zvykem, snaží najít odpovědi ohledně hubnutí na internetu. Dnes se podíváme na 10 nejčastějších otázek o hubnutí, na které se Češi ptají Googlu a vysvětlíme si, jak to s efektivní redukcí hmotnosti ve skutečnosti je.

1. Můžu zhubnout běháním?

Samozřejmě – běh je (nejen) při redukci hmotnosti skvělým pomocníkem, jak se ostatně můžete dočíst v našem dalším článku. Uvědomte si však, že v otázce hubnutí je běhání způsobem, který vám umožňuje navýšit váš energetický výdej. Je proto potřeba jej vyvážit také vhodným jídelníčkem. Jak je to při hubnutí s důležitostí pohybu a stravy? Dozvíte se zde.

Dalším bodem k zamyšlení je, že běhání je pohyb, jako každý jiný – pokud ho tedy nemáte rádi a horko těžko se k němu dokopete jednou za měsíc, s hubnutím vám moc nepomůže. Najděte si proto takový pohyb, který vás bude bavit a budete jej provozovat pravidelně a dlouhodobě. Může to být třeba plavání, jízda na kole, silový trénink, skupinové lekce, trampolíny, nebo i obyčejná chůze. 

2. Musím při hubnutí sledovat svou tepovou frekvenci?

Jistě jste slyšeli o tom, že využití tuku jakožto paliva pro výkon je nejefektivnější v rozmezí (55) 60–70 % vaší maximální tepové frekvence. A je tomu skutečně tak – při vyšší intenzitě zátěže už totiž tuky nestačí pro pokrytí vašich energetických potřeb a tělo tak přechází spíše na sacharidové palivo.

Má ale smysl řešit tepovku při hubnutí? Tentokrát ne. V hubnutí má totiž stěžejní roli negativní energetická bilance – a je jedno, jestli jí dosáhnete více, či méně intenzivním pohybem. Zvolte tedy takovou tepovou frekvenci, na kterou se při daném tréninku cítíte.

obrázek z istockphoto.com/JACOB LUND

3. Jak zhubnout břicho?

Bříško je jednou z nejvíce skloňovaných problémových partií a snaha zhubnout proto často cílí právě na ni. Máte dojem, že jedinou cestou jsou miliony sklapovaček? Pak vězte, že ty vás k vysněnému břichu nedovedou – více v článku Proč nikdy nezhubnu břicho díky sklapovačkám?.

Redukce tuku je totiž daleko komplexnější problém – vyžaduje úpravu stravovacích návyků a ideálně také dostatečnou míru fyzické aktivity, to aby došlo k vytvoření kalorického deficitu. Nelze ji navíc zaměřit na konkrétní partii, hubnout budete vždy i na dalších místech. Jak se k plochému a vyrýsovanému břichu dostat? Poradíme vám v článku Jak zhubnout břicho? 6 kroků k plochému a vyrýsovaném břichu.

4. Jaká dieta je nejlepší na hubnutí?

Záludná otázka, na kterou neexistuje univerzální odpověď. Snad jedině takto – na hubnutí je nejlepší takový způsob stravování, který vás udrží v kalorickém deficitu, bude vám vyhovovat, vydržíte u něj dlouhodobě a nebude vás omezovat v činnostech běžného života. Teoreticky je to tedy celkem jasné, co ale praxe?

V současné době existuje mnoho různých výživových směrů – low carb, keto, paleo, různé formy vegetariánství, přerušované hladovění a spousty a spousty dalších. Žádná z nich však není prokazatelně lepší než jiná a není ani nadřazená racionální stravě. Jinými slovy: najděte si takový způsob stravování, který je ten pravý pro vás.

5. Jaký protein je nejlepší na hubnutí?

Proteinové přípravky mají mezi doplňky stravy pro sportovní výživu dominantní postavení. Začnete ale při jejich užívání zázračně pálit tuky? To bohužel ne – s hubnutím vám ale i tak pomoci mohou! Dostatek bílkovin ve stravě vám totiž při redukci hmotnosti pomůže ochránit svalovou hmotu a dopřeje vám i delší pocit zasycení z jídla. A to rozhodně není málo. 

A po jakém přípravku sáhnout? Pomyslnému žebříčku jednoznačně vévodí mléčné proteiny – zejména pak ten syrovátkový, kde si dále můžete vybrat mezi koncentrátemizolátem. Izolát obsahuje více bílkovin a méně laktózy a tuku na porci, pokud se ale nechystáte na závody v kulturistice a neřešíte každý gram, bohatě vám postačí koncentrát, který se může pyšnit nižší cenou a příjemnější chutí. 

Na prvním místě je však stále vyvážený jídelníček. Pokud vám tedy protein nechutná, nebo ho z nějakého důvodu nechcete zařadit, bílkoviny hraďte skrze pestrou stravu. 

6. Fungují tablety na hubnutí?

Zní to jako pohádka – každý den si zobnete zázračnou pilulku a do měsíce si můžete na břiše štípat dříví. V realitě to však takhle nefunguje.

Můžete si však trochu pomoci – existují přípravky zvané “spalovače”, které vám, na základě zvýšení termogeneze nebo oxidace tuků, pomohou hubnout efektivněji. Účinnými látkami jsou nejčastěji kofein, synefrin nebo EGCG (extrakt ze zeleného čaje). Efektivitu spalovačů mohou podpořit i látky jako kapsaicin nebo Bioperin. I v tomto případě je však nutná negativní energetická bilance! Teprve potom totiž mohou být spalovače opravdu účinné.

obrázek z istockphoto.com

7. Zhubnu díky pití vody s citronem?

Vodu s citronem vám při snaze o redukci hmotnosti už jistě někdo někdy doporučil. Stejně jako v předchozím bodě však i tady platí, že bez kalorického deficitu vám bude tato rada k ničemu.

Ale pozor, dostatečná hydratace s hubnutím pomoci skutečně dokáže! Vašemu tělu je však úplně jedno, zda pijete vodu s citronem, čistou vodu, nebo třeba neslazený čaj. Vodu s citronem byste naopak neměli zařazovat příliš často – kyselé nápoje totiž mohou narušovat zubní sklovinu. Zajímá vás téma vody s citronem víc? Podívejte se na náš článek Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?

8. Zhubnu díky pití zeleného čaje?

Zelený čaj má na lidský organismus spoustu pozitivních účinků – podporuje vitalitu a výkonnost, zpomaluje stárnutí buněk a může pomoci dokonce i při budování svalové hmoty. Jak je to ale s tím hubnutím? 

Katechiny, obsažené v zeleném čaji, dokáží v organismu zvýšit tvorbu mitochondrií, které jsou klíčovými prvky metabolismu – zjednodušeně lze říci, že odpovídají za spalování živin. Dalším bodem je také zlepšení transportu tuků do mitochondrií, což rovněž podporuje jejich efektivnější spalování. Lepší využití tuků při cvičení navíc podpoří také kofein. 

Na závěr si dovolím připomenout, že zelený čaj je, stejně jako v případě spalovačů, pouze doplňkem k vyvážené stravě a fyzické aktivitě. 

9. Zhubnu díky keto‑dietě?

Keto‑dieta je výživový směr, při kterém se vaše tělo díky nízkému obsahu sacharidů ve stravě (zpravidla 0–5 %) nachází ve  stavu tzv. ketózy. Studie ukazují, že při keto‑dietě mohou být poněkud potlačeny pocity hladu, což z ní může činit efektivní cestu k redukci hmotnosti. 

I v tomto případě však za vším stojí kalorický deficit. Tudíž ano – díky keto‑dietě můžete zhubnout. Stejně dobře ale můžete zhubnou i na klasické racionální stravě nebo jiném způsobu stravování. Důležité je, abyste u něj vydrželi dlouhodobě (viz bod 4).  

10. Zhubnu díky krabičkové dietě?

Krabičkování je efektivním způsobem, jak mít své stravování pod kontrolou – zajístí vám totiž pravidelný režim a může vás ochránit před nákupem nekvalitních “dobrot”, kterými nahrazujete svá denní jídla. Pokud tedy při krabičkové dietě splníte podmínku kalorického deficitu, rozhodně nešlápnete vedle. 

Krabičky si můžete objednat od specializovaných firem, nebo si je (v nejlepším případě) připravit doma. Ušetříte tak čas, peníze a budete mít dokonalý přehled o kvalitě i kvantitě svého jídla. A že nevíte, jak začít? Máme pro vás 6 tipů, které vám pomohou do začátku.

Co si z toho vzít?

Hubnutí je velmi aktuálním tématem a k dosažení redukce hmotnosti existuje mnoho různých postupů a cest. Nezapomínejte však, že klíčový je vždy kalorický deficit – váš energetický výdej tedy musí být vyšší než příjem. Jaký typ stravování a pohybu zvolíte, je pak pouze na vás. Důležité je, abyste si vytvořili nové efektivní návyky, nový životní styl vás bavil, příliš neomezoval a abyste u něj vydrželi dlouhodobě. 

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek